Barone Pizzini on esimene mahekasvataja ja veinivalmistaja Franciacorta’s, omades organic ja biodynamic sertifikaate. Franciacorta piirkond asub Itaalias, Lombardias Iseo järvest kagu suunas. Viinamarjasortideks on siin samad sordid, mida kasutatakse Champagne maakonnas – Chardonnay ja Pinot Noir. Valmistamismeetod on samuti traditsiooniline, klassikaline Champagne meetod. Joogile annab iseloomu Franciacorta pinnas, kliima ning veinimeistri oskused.
Olulisemad ja huvitavamad faktid Barone Pizzini ajaloost:
1870 Vennad Enrico ja Bernardino asutavad Pizzini farmi. Giulio Pizzini Piomarta von Thurberg jätkab asutajate ettevõtmist.
1910 Parun Edoardo Pizzini Piomarta (1882–1966), tollane Pinerolo ratsaväekooli ülem, joonistas oma sõbrale, Francesco Baraccale ( I Maailmasõja kuulsain lendur) saadetud kirjas „tormava hobuse”. Hiljem saab sellest Ferrari autode sümbol.
1927 Baron Edoardo Pizzini Piomarta rajab Franciacorta golfiklubi Corte Franca alevi rohelusse. Giulio Pizzini Piomarta ühineb isaga ja juhib perefirmas viinamarjakasvatust.
1967 Franciacorta sai tunnustatud Itaalia ametliku DOC apellatsioonina. Barone Pizzini oli esimeste seas.
1971 Barone Pizzini veinimaja toodab oma esimese pudeli Barone Pizzini Franciacorta’t. 1993 kaasatakse investoreid ja 1998 alustatakse orgaanilist viinamarjakasvatust. 2007 avati uus kaasaegne bioarhitektuuriga veinitehas.
2012 International Wine Challenge nimetab Barone Pizzini Franciacorta Rosé maailma parimaks maheveiniks. Väga mõjukaid auhindu on saadud igal aastal.
Orgaaniline viinamarjakasvatus tähendab seda, et taimede kaitsmiseks ja toitmiseks kasutame ainult looduses leiduvaid või loodusest lihtsate protsesside abil saadud aineid. Ei keemilist töötlemist ega geneetilisi manipuleerimisi, ei GMO-sid, väetisi ega sünteesitud keemilisi pestitsiide. Orgaanilised viinamarjad on loomulikus elutsüklis, mis ei sõltu kemikaalidest. Haiguseid ennetatakse sellega, et pinnas on puhas ja elurikkas. Taimeridade vahel kasvav rohi võimaldab seda tasakaalu: rohttaimedes asuvad ka mitmed üksteist tõrjuvad putukad, jättes teatud parasiitidele vähem ruumi. Jälgitakse ilmaaruandeid, haiguste agressiivsuse taset. Tänu kasulikele bakteritele saab taim paremini ja loomulikumalt toituda mullas leiduvatest mineraalainetest, arendades aja jooksul suuremat vastupanuvõimet haigustele ja parema tootmisvõimsuse. Kõik see tähendab suuremat pühendumist, nii intellektuaalset kui ka operatiivset, ning nõuab kohanemist looduse rütmidega. Mahepõllundusest saadakse aga kvaliteetseid viinamarju, millel on rikkalik maitse ja iseloom, mis on puhas tooraine suurepärase veini valmistamisel.